ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով ժամանել է Դուշանբե
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Սասուն Միքայելյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը, պաշտոնական այցով ժամանել է Տաջիկստանի Հանրապետություն:
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ պատվիրակության անդամները Դուշանբեում հանդիպումներ են ունեցել Տաջիկստանի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Շուքուրդջոն Զուխուրովի եւ Վերին պալատի նախագահ Մահմադսայիդ Ուբայդոլլոեւի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը փաստել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ եւս զարգացնելու միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է հայ-տաջիկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը եւ ավանդական բարեկամության ու փոխըմբռնման վրա հիմնված համագործակցությունն ամրապնդվում է տարբեր ուղղություններով: Միջպետական կապերի առավել խորացման հարցում ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է պետական մակարդակով փոխայցերը եւ այս համատեքստում ընդգծել Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի կատարած այցը Հայաստան:
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցությանը: Կողմերն ընդգծել են, որ միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում կարեւոր նշանակություն կարող են ունենալ խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Պարոն Բաբլոյանի գնահատմամբ` կողմերը պետք է այս հարթակում օգտագործեն առկա ներուժը` նպաստելու երկկողմ շահավետ որոշումների ընդունմանը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Տաջիկստանի պատվիրակների արդյունավետ համագործակցությունը մասնավորապես ԱՊՀ ՄԽՎ-ում եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է հայկական համայնքի նկատմամբ Տաջիկստանի իշխանությունների բարյացակամ վերաբերմունքը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: Խորհրդարանների ղեկավարները փաստել են, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ առեւտրատնտեսական ոլորտում փոխհամագործակցության զարգացմանը եւ հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը:

Delegation Led by RA NA President Ara Babloyan Arrives in Dushanbe on an Official Visit
The delegation comprised of the RA NA deputies Vahram Baghdasaryan, Sasun Mikayelyan and Romik Manukyan, led by the RA NA President Ara Babloyan arrived in the Republic of Tajikistan on an official visit.
On October 30, in Dushanbe the RA NA President and the members of the delegation had meetings with Shukurjon Zuhurov, the President of the Lower Chamber and Mahmadsaid Ubaydolloyev, the President of the Upper Chamber of the Tajik Parliament.
During the meetings the sides have documented that the Armenian-Tajik relations affectively develop and high level of political dialogue exists. From now on the interlocutors expressed readiness to develop the inter-parliamentary cooperation.
The RA NA President Ara Babloyan has noted that this year sees the 25th anniversary of the establishment of the Armenian-Tajik diplomatic relations and the cooperation based on friendship and mutual understanding is strengthened in different directions. In further deepening of inter-state relations the RA NA President highlighted the mutual visits at state level and in this context underlined the visit of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon to Armenia.
The cooperation of the legislative bodies of the two countries was touched upon. The sides underscored that the Friendship Groups functioning in the parliaments can be of significant importance in the development of inter-parliamentary dialogue.
Issues concerning the cooperation in the inter-parliamentary structures were discussed. By Mr Babloyan’s assessment, the sides should use the existing potential on this platform to promote the adoption of the bilaterally beneficial decisions. Ara Babloyan emphasized the effective cooperation of the delegates of Armenia and Tajikistan, particularly in the IPA CIS and the CSTO PA.
The RA NA President stressed the favourable attitude of the Tajik authorities towards the Armenian community.
Both sides also referred to the NK conflict settlement. The heads of the parliaments stated that the main problem should be solved exclusively through peaceful negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The parties also talked about the development of cooperation in the trade-economic sphere and the implementation of the perspective programmes.