ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով ժամանել է Դուշանբե
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Սասուն Միքայելյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը, պաշտոնական այցով ժամանել է Տաջիկստանի Հանրապետություն:
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ պատվիրակության անդամները Դուշանբեում հանդիպումներ են ունեցել Տաջիկստանի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Շուքուրդջոն Զուխուրովի եւ Վերին պալատի նախագահ Մահմադսայիդ Ուբայդոլլոեւի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը փաստել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ եւս զարգացնելու միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է հայ-տաջիկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը եւ ավանդական բարեկամության ու փոխըմբռնման վրա հիմնված համագործակցությունն ամրապնդվում է տարբեր ուղղություններով: Միջպետական կապերի առավել խորացման հարցում ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է պետական մակարդակով փոխայցերը եւ այս համատեքստում ընդգծել Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի կատարած այցը Հայաստան:
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցությանը: Կողմերն ընդգծել են, որ միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում կարեւոր նշանակություն կարող են ունենալ խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Պարոն Բաբլոյանի գնահատմամբ` կողմերը պետք է այս հարթակում օգտագործեն առկա ներուժը` նպաստելու երկկողմ շահավետ որոշումների ընդունմանը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Տաջիկստանի պատվիրակների արդյունավետ համագործակցությունը մասնավորապես ԱՊՀ ՄԽՎ-ում եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է հայկական համայնքի նկատմամբ Տաջիկստանի իշխանությունների բարյացակամ վերաբերմունքը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: Խորհրդարանների ղեկավարները փաստել են, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ առեւտրատնտեսական ոլորտում փոխհամագործակցության զարգացմանը եւ հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը:

Делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном прибыла с официальным визитом в Республику Таджикистан
Делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном прибыла с официальным визитом в Республику Таджикистан. В составе делегации – депутаты НС В.Багдасарян, С.Микаелян и Р.Манукян.
30 октября Председатель НС и члены делегации встретились в Душанбе с председателем Палаты представителей парламента Таджикистана Ш.Зухуровым и председателем Верхней палаты М.Убайдуллаевым.
В ходе встречи стороны констатировали, что армяно-таджикские отношения эффективно развиваются, налицо высокий уровень политического диалога. Собеседники выразили готовность и впредь развивать межпарламентское сотрудничество.
Председатель НС А.Баблоян отметил, что в этом году исполняется 25-летие установления армяно-таджикских дипломатических отношений и основанное на традиционной дружбе и взаимопонимании сотрудничество крепнет в различных направлениях. В углублении межгосударственных связей спикер парламента подчеркнул важность взаимных визитов на высоком уровне и в этом контексте особо выделил состоявшийся визит президента Э.Рахмона в Армению.
Затронуто сотрудничество законодательных органов двух стран. Стороны подчеркнули, что в развитии межпарламентского диалога важное   значение могут иметь действующие в парламентах группы дружбы.
Обсуждены вопросы взаимодействия в межпарламентских структурах. В оценке Баблояна,   стороны должны на этой площадке использовать имеющийся потенциал – для содействия принятию выгодных двусторонних решений. Спикер НС подчеркнул важность продуктивного сотрудничества делегатов Армении и Таджикистана, в частности, в МПА СНГ и ПА ОДКБ.
Председатель НС отметил благожелательное отношение властей Таджикистана к армянской общине.
Обратившись к урегулированию НК-конфликта, глава парламента заметил, что проблема должна быть решена исключительно путем мирных переговоров – в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ.
Стороны коснулись также развития взаимосотрудничества в торгово-экономической сфере и реализации перспективных программ.